• دکستروز
دکستروز چیست ؟
یک قند ساده است که از ذرت ساخته شده است اغلب در محصولات پخت به عنوان شیرین کننده استفاده می شود و معمولا در غذاهای فرآوری شده و شربت ذرت یافت می شود.
دکستروز نیز دارای اهداف پزشکی است. این محلول در محلول هایی که به صورت داخل وریدی داده می شود، که می تواند با سایر داروها ترکیب شود یا برای افزایش قند خون افراد استفاده شود، حل شده است.
از آنجا که دکستروز یک شکر ساده است، بدن می تواند به سرعت آن را برای انرژی استفاده کند.
قند ساده می تواند سطح قند خون را به سرعت بالا ببرد نمونه هایی از قندهای ساده دیگر عبارتند از: گلوکز ، فروکتوز و گالاکتوز. محصولاتی که معمولا از قند ساده ساخته می شوند عبارتند از شکر تصفیه شده ، پاستا سفید و عسل.
هر غلظت دکستروز دارای کارهای منحصر به فردی است. غلظت های بیشتر معمولا زمانی که قند خون افت میکند استفاده میشود .
ماده قندی حاصل از ذرت است که به صورت صنعتی از اثر حرارت و اسید یا انزیمها بر نشاسته وهیدرولیز کامل ان بوجود می اید.
قند ذرت قندی احیاکننده است و در درجات حرارت بالا در محصولات نانوایی قهوه ای میشود. گلوکز و قند ذرت نیز نام دارد دکستروز را می توان در همه گیاهان و حیوانات در زیرساخت های سلولز، نشاسته و گلیکوژن یافت.
به دلیل دارا بودن گروه های فعال آلدهیدی می تواند سرعت قهوه ای شدن را بالا ببرد.
کنترل طعم شیرین به دلیل دارا بودن طعم شیرین بدون هیچ گونه ته مزه ی دیگر دکستروز سال ها در گستره وسیعی از مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفته است.
عوارض و خطرات مصرف دکستروز
دکستروز از نظر ایمنی برای انسان یک ماده ایمن شناخته می شود اما در صورت مصرف مقدار زیاد عوارضی مانند تورم بدن ، تنفس سریع ، تشنگی بیش از حد ، اسهال ، کاهش فسفات خون ، جمع شدن مایع در ریه ها ، افزایش قندخون ، گیجی و از دست دادن هوشیاری برای فرد رخ خواهد داد.
اگرچه این ماده از گیاهان گرفته می شود و یک محصول طبیعی به حساب می آید ولی بدان معنا نیست که می توانید آزادانه آنرا مصرف کنید. این ترکیب بطور مستقیم عوارضی برای بدن ندارد اما مصرف طولانی مدت آن با افزایش مصرف قند می تواند برای سلامتی مضر باشد.
امروزه افزودنی های زیادی وجود دارند که در مقایسه با دکستروز انرژی و شیرینی کمتری دارند اما برای مشتری ها به عنوان یک ماده غذایی سالم در نظر گرفته نمی شوند. دکستروز در این رابطه قابل قبول تر است زیرا یک ماده طبیعی است که با کنترل مصرف آن می توان از بسیاری از عوارض افزودنی های شیمیایی در امان بود.
غذاهای سرشار از دکستروز
دکستروز عمدتا در شیرینی ها و آب نبات ها استفاده می شود و کمک می کند که آنها خشک و بدون چربی بنظر برسند. شیرینی های بسته بندی شده ، دسرهای لبنی مانند بستنی و ماست ، نوشابه ها ، نوشیدنی های انرژی زا و آب میوه ها حاوی مقدار زیادی از این ماده هستند.
اگر سطح پتاسیم یک فرد بیش از حد بالا باشد (هیپرکالمی)، گاهی پزشکان نیز تزریق دکستروز ۵۰ درصد را انجام می دهند و انسولین به صورت داخل وریدی تزریق می شود. این در محیط بیمارستان انجام شود.
چنانچه دچار دیابت هستید و از ژل دهانی یا قرص دهانشویه برای شما استفاده می کنید، این تنها زمانی باید استفاده شود که واکنش قند خون پایین باشد.
اگر آلرژی به ذرت داشته باشید، می توانید یک واکنش آلرژیک به دکستروز داشته باشید. قبل از استفاده از آن با پزشک باید مشورت کنید.
خواص دکستروز  :
یکی از شیرین ترین مشتقات نشاسته است. با در نظر گرفتن عدد ۱۰۰ به عنوان شیرینی ساکارز ، عدد ۷۵ را می توان به دکستروز اختصاص داد.
میزان شیرینی آن با تغییر عواملی مثل دما، اسیدیته، حضور نمک ها، مواد طعم دهنده و غلظت و نوع سایر شیرین کننده های موجود در ماده غذایی تحت تاثیر قرار می گیرد. برخلاف ساکارز تحت تاثیر فرایند انورتاسیون قرار نمی گیرد و بنابراین میزان شیرینی آن تغییر نمی کند.
با ساکارز اغلب برای تنظیم میزان شیرینی به همراه یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. زمانی که با یکدیگر ترکیب می شوند، اثر هم افزایی بر روی یکدیگر نشان می دهند.
حلالیت کریستاله  آن به راحتی در آب، به میزان کمی در الکل و در حلال های آلی به سختی حل می شود. در دما های بالای ۵۵ درجه سانتی گراد، از ساکارز حلالیت بیشتری از خود نشان می دهد.
به علاوه در هر دمای مشخص، نسبت بهینه ای از دکستروز- ساکاروز وجود دارد که میزان حلالیت آن از میزان حلالیت هر کدام از آن ها به تنهایی بیشتر است. نقطه انجماد به دلیل وزن مولکولی پایین آن توانایی کاهش نقطه انجماد را دارد .
کاربرد دکستروز  :
نانوایی و قنادی:
فراورده های تخمیری، بیسکوئیت و شیرینی، کیک، براق کننده، کارامل ، تافی ، پر کننده شیرینی ، قرص های مورد استفاده در شیرینی پزی، شکلات، مواد تزئینی کیک و شیرینی
لبنیات:
دسرهای فریز شده، دسرها، دسرهای تخمیر شده، نوشیدنی های با پایه شیر، خامه ها و پرکننده ها
نوشیدنی ها:
نوشیدنی های بدون الکل، نوشیدنی های انرژی زا ، پودر نوشیدنی میوه های خشک، غلات صبحانه، غذاهای نیمه آماده و غذاهای دریایی
جهت خرید ومشاور با ما تماس بگیری مواد شیمیایی امین با قیمت زیر بازار و بدون واسطه و با قیمت بسار مناسب در خدمت شما می باشد
جهت مشاوره وبا ما تماس بگیرید


نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
-------

دکستروز

  • مدل کالا: دکستروز
  • موجودی: در انبار
موادشیمیایی امین

کالاهای مرتبط

خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی در شورآباد تهران

خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی در شورآباد تهران

خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی خوارکی صنعتی ارایشی و بهداشتی و دارویی با کیفیت و قیمت رقابتی در تهران و شورآباد تامین و واردات مواد شیمیایی ،کلیه مواد..

برچسب ها: دکستروز،مواد،شیمیایی،فروش

page hit counter